Mobil   Site Haritası   Webmail   RSS                  

Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
    Üye Olmak İstiyorum
    Şifremi Unuttum

ŞİİRLER
YAZILAR / ÖYKÜLER
ÜNLÜ ŞAİRLER/ ŞİİRLERİ
GÜNCEL
SAĞLIK / YAŞAM

 

SON 3 ÜYEMİZ
Gürkan BAYKAL
Gökhan BOZDAĞ
Fatoş ALTIN

İYİKİ DOĞDUNUZ

HAFTANIN İNCİLERİ Tümü

ÖLÜMÜNE SEVMEKLE BAŞLAR HER HİKAYE
SENİ ONA YOLLADIM

SON YORUMLAR
VEDA KONUŞMASI
ALLI TURNANIN PEŞİNDE Arkama bakmadım hiç Gü...
ÇALAN NE OLSUN
yüreğine sağlık abi ...
SİL DİYORSUN DA
Sen boşver Asi kızsen Gülümse Dünyaya İnadına ...
SÖYLE NERDESİN?
Asi yüreklim Başa gelen Çekilir ama Kalbe sevi...
BAYILIYORUM TÜRKÇEYE
Bu yazıya hiç yorum yapılmaması doğrusu beni düşün...
NURAN KAÇAR ARAZ İMZA GÜNÜ
Saygıdeğer Şair Dostumuz Nuran Kaçar ARAZ hanımef...
YANMANIN MEALİ
Var olun siz. Var olsun yüreğiniz. Tüm yüreğimle...
YANMANIN MEALİ
hece yazarım yazmaya çalışırım şairem şiir imgedir...
ÖLÜMÜNE SEVMEKLE BAŞLAR HER HİKAYE
Var olun; var olunuz sizler. Tüm yüreğimle teşekk...
SENİ ONA YOLLADIM
SAYIN ; ERDOĞAN BEKTAŞ BEYEFENDİ ŞİİRİN...
GECE YEMEK YEMEK
14 Mayıs 2018 Pazartesi 14:00
12
14
16
18


 

Gece Yemek Yemek : Zararları ve Tedavisi

Gece yemek yemek toplumda çok sık görülen bir beslenme bozukluğudur. Çağımızın en büyük problemlerinden olan stres psikolojik bozukluklara yol açtığı gibi günlük yaşantımızda da çeşitli problemlere sebep oluyor. Bunlardan biri olan gece yemek yeme sendromu zaman içerisinde farkında olmadan hayatımızda yer ediyor.  Genellikle düzensiz bir yaşam tarzı ile beraber kendini gösteren bu durum tedavi edilmez ise bir çok kronik hastalığın tetikleyicisi haline gelebeiliyor.

 

Neden gece yemek yeriz;

Gün boyunca stres altında olan bedenimiz akşam yemeğinden sonra çeşitli atıştırmalıklarla stresini bastırmaya çalışır. Daha çok insülin direncinin görüldüğü kişilerde tespit edilen bu sendrom psikolojik ve hormonal bozukluklar sebebiyle ortaya çıkabilir. Serum melatonin düzeyinin düşmesi , leptin hormonunun düşmesi ve kortizol seviyelerindeki yükselme de bu sendroma sebep olabilir. Bu hormon seviyelerinin bu denli etkilenmesinde başlıca sebep ise strestir.

Kişide sağlıklı beslenme alışkanlıklarının tam oturmamış olması sebebiyle öğün saatlerindeki düzensizlik, kahvaltı alışkanlığının olmaması ve özellikle gün içinde ara öğün yapılmaması geç saatlerde kan şekerinde düşüşe sebep olmakta ve kişiyi gece yemek yemeye teşvik etmektedir.

 

Bu kişiler genelde  kliniklere  zayıflama talebiyle başvuran obez yada kilolu bireylerdir. İyi bir besin tüketim kaydıyla günlük kalori ihtiyacının %50 sini gece yiyerek tamamladığı görülebilir. Kilo dışındaki  şikayetlerinde ise uyku düzensizliği, yüksek stres, aşırı  tatlı  düşkünlüğü görülebilir. Aslında bu gibi istekler yemek yeme davranışında bozukluk olduğunu gösterir.

Gece yemek yemek Kadın ve erkeklerde görülme eşit oranda görülmektedir. Bu sendromda kortizol seviyelerinin de yüksek olduğu tespit edilir. Genetik olarak aile bireylerinde gece yemek yeme sendromu olan kişilerde ve aşırı stresli kişilerde görülür.

Bu kişiler gece yediklerinde çoğu  zaman şekerli, pilav, ekmek,  çikolata , bisküvi tarzı karbonhidrattan zengin besinler tercih ederler. Çoğu zaman uyku arasında  kalkıp yediklerini hatırlamazlar. Gün içerisinde halsizlik, yorgunluk gece yedikleri içinde suçluluk hissederler.

Risk grupları;

·         Sabah kahvaltısı yapmayan bireyler

·         Bütün gün az yada hiç yemek yemeyen bireyler

·         Depresyon,  uykusuzluk, huzursuzlukla baş etmeye çalışan bireyler


Gece yemek yemenin zararları:

Gündüz saatlerine göre daha hareketsiz olduğumuz günün geç saatlerinde fiziksel aktiviteye bağlı kalori harcanımı azalmaktadır. Metabolizma hızı uyku ile beraber en düşük seviyelere iner vevücut sadece yaşamsal fonksiyonların en düşük düzeyde devam ettirilebilmesi için yetecek kadar çalışır. Bununla beraber alınan kaloriler kısa vadede kilo prblemlerine uzun vadede ise :

·         Diyabet (şeker hastalığı)

·         Kalp ve damar hastalıkları

·         Karaciğer yağlanması

·         İnsülin direnci

·         Hipertansiyon

·         Reflü

 Gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH), dünya toplumlarının %20-48’ini etkileyen yaygın bir sorundur. Mide asidinin boğaza kadar geri gelmesi demektir.
Mide ekşimesi, yutkunma zorluğu, boğazda şişkinlik ve gece kötüleşen astım nöbetleri gibi belirtiler gösterir. Bu belirtilerden herhangi biri varsa gece yatmadan önce yemeyi bırakmalısınız.

Yatmadan önce yemek, belirtileri daha da kötüleştirir çünkü dolu mideyle yattığınız zaman mide asidinin kaçması daha kolay hale gelir.

Eğer reflünüz varsa yatmadan en az üç saat önce yemeyi bırakmalısınız. Ayrıca alkol, çay, kahve, çikolata gibi sıcak içecekler ve baharatlı yemekler reflüyü daha da kötüleştirir.

Ayrıca yatmadan önce yemek, reflünüz yoksa bile reflü olma ihtimalinizi artırır.

 Yatmadan önce yemek iyi bir uykuya yardımcı olabilir

*Gece yatmadan önce yemek yiyen yetişkinler üzerinde yapılan 4 haftalık bir çalışmada, katılımcılar akşam yemeğinden 90 dakika sonra 1 kase tahıl ve süt yiyerek beslendiler.
*Gün içinde aldıkları kalori sayısı 397 daha azaldı. Bu değişimle birlikte 0.84 kg kaybettiler.

*Bu çalışma, yemekten sonra küçük ve az kalorili atıştırmalıkların insanları memnun ettiğini ve daha az yiyerek kilo verebildiklerini göstermektedir.

*Bu konuda araştırmalar yapılmıştır ve yatmadan önce yemenin gece açlık nedeniyle uykuyu bölmeyeceğinden daha iyi uyumalarına yardımcı olacakları tespit edilmiştir.

*Bu son derece mantıklı görünüyor, yeterli uyumak önemlidir. Çünkü, 
uykusuzluk aşırı yeme ve kilo alımına neden olur.

Sabahları kan şekerinizi sabit tutar
*Sabahları kalktığınızda karaciğer, güne başlamak için gerekli olan enerjiyi sağlamak için ekstra glikoz(kan şekeri) üretmeye başlar.
*Bu süreç diyabetli olmayan kişilerde kan şekeri üzerinde herhangi bir değişikliğe neden olmaz. Fakat diyabetli insanlar kandan ekstra glikozu kaldırmak için yeterli insülin üretemezler.

*Bu nedenle diyabetli insanlar, geceden bir şey yemediklerinde sabahları yüksek kan şekeri ile uyanırlar. Buna şafak sendromu denir.

*Bununla birlikte bazı çalışmalar, yatmadan önce yemenin size ekstra enerji sağlayacağını ve kan şekerindeki değişiklikleri önlemeye yardımcı olacağını öne sürmüşlerdir.

Araştırmalar kafa karıştırıcıdır ve herkes için tavsiye edilmez. Sabahları yüksek veya düşük kan şekeri sorunu yaşıyorsanız, yatmadan önce yemenin sizin için doğru olup olmadığını doktorunuza veya bir diyetisyene danışmak en iyisidir.

Yatmadan önce ne yenmeli?

Tatlı ve abur cuburdan kaçının
Yatmadan önce, tatlı, dondurma, pasta veya cips gibi besleyici değeri olmayan ve yüksek kalorili yiyecekler iyi bir fikir değil.

Sağlıksız yağlar ve şekerden üretilen bu yiyecekler iştahınızı tetikleyerek aşırı yemeye neden olur. Günlük kalori ihtiyaçlarınızı fazlaca aşan durumlar ortaya çıkabilir.

Yatmadan önce yemek nasıl olsa kilo yapmıyor diye düşünmeyin, siz bunları yerseniz fazlasıyla yapacaktır.
Eğer tatlı yeme isteğiniz varsa meyve veya bitter çikolata yiyebilirsiniz. Veya tuzlu atıştırmalıkları tercih edebilirsiniz. Mesala; bir avuç fındık.

Protein, yağ ve karbonhidratı karıştırın
Meyve ve sebze gibi kompleks karbonhidrat yemek size enerji verir, protein ve yağ eşleşmesi ise sizi gece boyunca tok tutar ve kan şekerinizin sabit kalmasına yardımcı olur.

Yatmadan önce yiyebileceğiniz gıdalar:
Yatmadan önce yemek, bazıları için başka kötü durumları engellemek adına gerekli olabilir. Bu konudaki genel geçer kural yatmadan 3 saat önce yeme işlemini bitirmiş olmaktır.

Yatmadan önce tercih edeceğiniz gıdalar; kalori değeri yüksek olmayan, uykuda sizi rahatsız edip reflüye sebep olmayacak ve sizi tok tutacak türden olmalı.

Şekerden uzak durarak, yağ, karbonhidrat ve protein üçlüsünü karıştırarak tercih edebileceğiniz gıdalar;

 

Yulaf ezmesi ve bal
Bir kase 
yulaf ezmesi sinir sistemi üzerinde yatıştırıcı bir etkiye sahip olabilir. Yulaf, sağlıklı uykuyu desteklemek için gerekli olan kalsiyum, fosfor, potasyum, silisyum ve magnezyum açısından zengindir.

Bal, şekerli gıdalar yerine tüketebileceğiniz bir aperatif olabilir ve beyni uykuya hazırlamak için gerekli olan “oreksin” denilen doğal bir bileşik içerir.

Ton balığı
Ton balığı yüksek protein içeriğinden dolayı yavaş sindirim sağlayan, gece atıştırmak için mükemmel bir besindir. Dinlendirici bir gece uykusu için kalorisi ve şeker oranı düşük bir gıdadır.

Peynir
Yüksek protein ve yavaş sindirimi açısından ideal bir süt ürünüdür. Peyniri tatlandırmak için yanında birkaç çilek yiyebilirsiniz.

Lifli tahıl ve süt
Tam taneli tahıllar, sakin ve rahat bir uyku geçirmek için serotonini artıran kompleks karbonhidrat içerirler. Lifli tahıllar gece boyunca yavaş sindirilecektir ve süt sakin tutmak için size yardımcı olacaktır.

Haşlanmış yumurta
Yumurta, protein açısından çok zengindir ve gece boyunca yavaş sindirilip uykuya yardımcı bir aperatif olacaktır.

Muz
Az yağlı ve yüksek lifli gıda olarak 
muz, rahatlamaya ve uykuya yardımcı serotonin ve melatonin hormonlarının stabil kalmasını sağlar.
Bir muz, magnezyum ve potasyum içeriğinden dolayı yorgun ve çalışmayan kasları gevşetmeye yardımcı olur.

Kiraz
Doğal melatonin kaynağı olan bu küçük hazineler, yatmadan önce yendiğinde rahatlatıcı, zihin yatıştırıcı etkiye sahiptir. Taze kiraz, kiraz suyu, dondurulmuş kiraz seçebilirsiniz, hepsi aynı etkiye sahiptir.

Badem
Gerçekten çok açsanız yatmadan önce bir avuç 
badem yiyebilirsiniz. Yağ içeriğinden dolayı doygunluk sağlayacak, magnezyum içeriği ise kalbi koruyarak iyi bir uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır.

 Yatmadan önce yemek, buzdolabında ne bulduysanız yemek demek değildir. Uyumanıza yardımcı olacak ve sizi rahatsız etmeyecek gıda tercihleri yapmalısınız.

 

Gece yemek yemek : Tedavi süreci

Dahiliye uzmanı aracılığıyla diyetisyene yönlendirilen bu hastalarda ilk önce gece yemek yemenin nedeni bulunur,çözüme yönelik beslenme yöntemleri geiştirilir ve kişiye kilo almayı önleyecek şekilde diyet uygulanması gerekir. Uzun dönem tedavi gerektiren bu hastalık hasta-doktor-diyetisyen-psikolog işbirliğiyle sağlıklı sonuçlar verecektir. Tedavinin asıl amacının davranış bozukluğunu gidermek olduğunu, tedavi içeriğini davranış bozukluğunun şiddetine göre ayarlanması gerektiği unutulmamalıdır. Stres, alkol , kafein gibi uyarıcılardan uzak durması sağlanan hastanın uyku bozukluğu tedavi edilmelidir.

Bununla birlikte gün boyu aç kalan insanların, geceleri açlıkları tavan yapar. Bu aşırı açlık yatmadan önce yemeye neden olur.

Ertesi gün yine gün boyunca aç kalınıp, yatmadan önce yine yenir. Bu kısır döngü şeklinde devam eder. Bu döngü, aşırı yemeye ve kilo alımına yol açar. Bu durumda gündüz yeterince yemek önem taşımaktadır.

Metabolizma hızının geceleri gündüze göre daha yavaş olduğu gerçeği olmasa bile, geceleri sağlıksız ve yüksek kalorili atıştırmalıklar, kilo almanıza neden olur.


MEYVE NE ZAMAN TÜKETİLMELİ?

Geç vakit yemek doğru bir uygulama değil.  Meyveyi, uygun saatlerde 3 veya 5 porsiyon yememiz gerekir.

 Porsiyon, meyvenin çeşidine göre değişiyor.10 adet çilek bir porsiyon ,Armutta ve portakalda orta boyları birer porsiyon yapıyor. Yani biz günde uygun saatlerde 3 veya 4 porsiyon meyve yiyebiliriz. Geç  vakit yenen meyvedeki şekerin yağa dönüşmesi çok daha kolay olduğu için şişmanlamaya, obeziteye zemin hazırlar. Meyvede  bulunan şeker fruktoz kana geçer.

Meyvenin yemekten 3 saat sonra tüketilmesinde herhengi bir sakınca yoktur.

 

Derleyen:
Güayşe DELEN
Sağlıklı  günler dilerim...

Gülayşe DELEN ULUSOY
Okunma Sayısı : 2855

“Bu eser’in her türlü telif hakkı şairin veya yazarın kendisine ve/veya temsilcilerine aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.”

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum EkleErişim yapmaya çalıştığınız içerik için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Lütfen üye girişi yapınız...

+ Benzer Haberler
» BİLİNÇLİ AĞRI KESİCİ KULLANIMI
» EZİLME
» PNÖMONİ (ZAATÜRE)
» FARENJİT
» YAN BAĞ HASTALIKLARI
» BOYUN DÜZLEŞMESİ
» OMUZ AĞRISI
» TIRNAK BATMASI
» TIRNAK HASTALIKLARI
» MENİSKÜS NEDİR
» BEYİN KANAMASI
» GÜZEL BİR CİLDİN SIRLARI NELERDİR?
» MİDE GRİBİ
» HEPATİT BE NEDİR?
» GRİBE İYİ GELEN BİTKİ ÇAYLARI
» GRİP
» İYOTLU TUZ
» MULTİPL-SKLEROZ
» OTİZM
» DOWN SENDROMU


Site İçi Arama

DUYURULAR
» İPHONE CEP TELEFONUNDAN RADYOMUZU DİNLEMEK
İÇİN CEP TELEFONUNUZUN ARAMA MOTORUNA www.radyomavieylul.net/m ADRESİNİ GİRİNİZ VE "play" TUŞUNA BASINIZ.


» ANDROİD CEP TELEFONUNDAN RADYOYA GİRMEK
ve kesintisiz dinlemek için "PLAY STORE" tuşundan "Radyo Mavi Eylül" radyomuzu cep telefonunuza indirebilirsiniz. Radyomuz otomatik açılacaktır. Radyomuz çalarken başka sayfalarda gezinebilirsiniz. Açılan radyo sayfasının sol altındaki "sarı zarf" simgesini tıklayarak, istek gönderebilirsiniz. Dilerseniz, Googleden "Radyo Mavi Eylül" ANASAYFASINA ulaşıp, giriş yaparak SOHBET KÜRSÜSÜNE ulaşabilirsiniz.


» SOHBET KÜRSÜSÜ İHLALİ...
Sohbet kürsüsünde, din, siyaset ve parti konularında yapılacak atışmalarda veya kürsüye 7-8 mısradan daha uzun şiir asılmasında, o kişi yada kişiler 24 saat banlanacak, tekrarları söz konusu olduğunda üyeliği silinecektir…


» HAFTANIN İNCİLERİ
Haftanın incileri köşemizde duyurulan şiir ve yazılar, her pazartesi gecesi canlı yayınımızda radyomuzda okunmaktadır.


» RADYO MAVİ EYLÜL’DE CANLI YAYINLAR...

Tüm dost ve arkadaşlarımızı şiirlerle harmanlanıp, şarkılarla demleneceğimiz radyo gecelerimize bekliyoruz..


 
Ziyaretçi Defteri


YAZARLAR
 
Yurdagül
ÖZAY
 

 
Gülayse
DELEN
Sağlık / Yaşam

 
Şuayip
ODABAŞI
Ölüler Kentinin Ozanı

 
Yasemin
ÖZKAYA
 

DOST SİTELERİMİZ
Edebiyat Defteri
Antoloji
Türk Dil Kurumu
Edebiyol
Sinobil
FAYDALI LİNKLER
Belediyeler
Hastaneler
T.C Kimlik sorgulama
Dünya Haritası
Önemli Günler

Takvim

Radyo Mavi Eylül.Net Bir Müzik ve Edebiyat Platformudur.
Tüm Hakları Saklıdır 2013